२९९ औँ पृथ्वी जयन्ती मनाइदै


झापा । आज २९९ औँ पृथ्वी जयन्ती तथा राष्ट्रिय एकता दिवस मनाईंदैछ । उक्त दिवसको अवसरमा सर्वसाधारणले सिंहदरबारमा रहेको पृथ्वीनारायण शाहको शालिकमा माल्यार्पण गरेका छन् ।

१७७९ साल पुस २७ गते गोरखामा जन्मिएका पृथ्वीनारायण शाहलाई नेपाल एकीकरणका नायकका रुपमा मान्ने गरिन्छ। उनले त्यसबेला बाइसे, चौविसे लगायत धेरै राज्यमा विभाजित नेपालको भूगोललाई एकीकरण गरेका थिए। यहि योगदानको कदर गर्दै २७ पुसलाई पृथ्वी जयन्तीका रुपमा मनाउने गरिएको छ।

२००७ सालपछि देशमा राष्ट्रिय एकता दिवस मनाउन थालिए पनि २०६२/०६३ सालको आन्दोलनपछि सरकारी स्तरबाट राष्ट्रिय एकता दिवसलाई खारेज गरिएको हो। सरकारले पृथ्वी जयन्ती र राष्ट्रिय एकता दिवस मनाउन छाडे पनि नागरिक स्तरबाट भने विभिन्न कार्यक्रम भने हरेक वर्ष हुने गरेका छन्।


प्रतिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित खबरहरु

सरकारी बेवास्ताले सिद्धिचरण लोकमार्ग सधैँ जीर्ण
झापा र मोरङबाट ब्राउनसुगरसहित ८ जना पक्राउ
प्रदेश १ मा प्रचण्ड-माधव समूहले बोलायो संसदीय दलको बैठक, ओली समूहको बैठक स्थगित
इलाममा पारिजातको प्रतिमा