अर्जुनधारामा पानको व्यावसायिक खेती सुरु


झापा। झापा अर्जुनधारा-९ निवासी त्रिलोचन खरेल विभिन्न प्रकारको पान खान रुचाउँने पानको पारखी हुन् । उनी अहिल पानको पारखीमात्र नभइ पानको व्यावसायिक खेतीका अग्रज कृषक समेत हुन् । उनी झापाका सफल पान व्यवसायीको रुपमा चिनिएका पनि छन् ।

खरेलले तीन वर्षअघि ३ कठ्टा जमिनमा भारतको कलकत्ताको कागदिपस्थित गंगा सागरबाट ४२ सय विरुवा र प्राविधिक ल्याएर बङ्ला पानको व्यावसायिक खेती गर्न सुरु गरेका थिए । भारतबाट ११ सय विरुवा ल्याएर खेती सुरु गर्दा ५ लाख लगानी गरेको बताउदै उनी भन्छन्, ‘भारतबाट विरुवा ल्याउदा चर्को भन्सार तिरेर ल्याउनु पर्छ, नेपाल सरकारले भने हामी व्यावसायिक पान कृषकका लागि कुनै पनि अनुदान दिएको संम्झना छैन्, कृषिमा आत्मनिर्भर बन्ने लक्ष्य लिएको सरकारको यसतर्फ कहिले ध्यान जाला ?’

आय आर्जनको दिगो श्रोतको सम्भावना देखेर व्यावसायिक पान खेती सुरु गरेको उनी बताउँछन् । नेपालमा खाइने विभिन्न स्वादको पानका पत्ता भारतबाट आइरहेको अवस्थामा खरेलले नेपालमै उत्पादन गरेर लाखौँ रकम आम्दानी समेत गरिसकेका छन् ।

 


प्रतिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित खबरहरु

अर्जुनधाराका दुई स्वास्थ्यकर्मीसहित चार जनामा कोरोना संक्रमण
सानोमाई नदीमा फलामे पुल
द्वन्द्वकालमा समेत नरोकिएको ‘हाउजी’ यसपालि खेलाइएन
कोरोना संक्रमणबाट बिर्तामोडकी बृद्धाको मृत्यु