पाँचथरका ‘खसी बा’को लोभलाग्दो कृषि कर्म


पाँचथर । इच्छा भए उमेरले छेक्दैन भन्ने उदाहरण बनेका छन् पाँचथरका ६० वर्षीय सेवानिवृत्त शिक्षक खेमप्रसाद न्यौपाने । व्यावसायिक बाख्रा पालन गरेर गाउँका बेरोजगार युवाहरुलाई समेत कृषि र पशुपालन क्षेत्रमा लाग्न प्रेरित गर्ने उनलाई जिल्लामै ‘खसी बा’ को रुपमा चिन्न थालिएको छ ।

पाँचथरको सदरमुकाम फिदिमबाट पाँच किलोमिटर टाढा, घनाजंगलको बाटो हुँदै करिब २० मिनेटको पैदल यात्रापछि न्यौपाने अर्थात ‘खसी बा’को बाख्रा फार्म पुगिन्छ । बाख्रा फार्म निकै ठूलो छ । जहाँ जस्तापाता, काठ, ढुंगा र माटो प्रयोग गरी बनाइएको चिटिक्क परेको घर । छेवैमा ग्वालीभित्र डल्ली गाई ।

जस्ता पाताबाट बनाइएको छाना, काठकै पिलर र बाराबेरी गरेर बनाइएको व्यवस्थित बाख्रा फार्म नपुग्ने कृषक कम नै हुन्छन् । शारीरिक रुपले अशक्त । पेशाले दुई दशक शिक्षण गरी सेवानिवृत भएपछि अहिले न्यौपाने ब्यावसायिक बाख्रा पालनतर्फ होमिएका हुन् ।

उनी उमेरले ६० काटिसकेका छन् । अहिले आफ्ना सन्तान, बेरोजगार युवा र विदेशबाट फर्किएका युवाले पनि सिकून् भन्ने उनको ध्येय छ । चरनको राम्रो संभावना भएकाले उनले जंगलको बीचमा बाख्रापालन गरेका हुन् ।

अहिले उन्को बाख्रा फार्ममा खसी बोका, माउबाख्रा, पाठापाठी छन् । उनले पालेका खसी खाईलाग्दा र चिल्ला छन् । मकै, खोले र पोषिलो घाँस खाएर चरेका खसी अन्यत्रका भन्दा राम्रा छन् ।

ब्यावसायिक रुपमा कृषि र बाख्रा पालन गर्ने कृषकलाई राज्यको पनि आँखा पुगोस् भन्ने उनको चाहना छ । शिक्षण पेशाबाट सेवानिवृत भएपछि त्यतिकै बस्न उनको मनले नमानेपछि कृषि पेशालाई रोजेका हुन् ।

बाबु नै बाख्रा फार्ममा लागेपछि उनलाई तीन भाइ छोराले सहयोग गरिरहेका छन् । बाख्रा फार्ममा घाँस, खोले गर्न पाउँदा उनकी श्रीमतीसमेत मक्ख छिन् । बिदेशिएका उनका छोरालाई पनि उनले आफ्नै इलममा लाग्ने बाटो देखाएका छन् ।

विदेशमा बगाउने पसिना स्वदेशमै बगाउन सके विदेशमा कमाउने भन्दा राम्रो कमाउन सकिन्छ भन्ने उदाहरण स्वयं उनी बनेका छन् । न्यौपानेले अहिलेसम्म बाख्राफार्म निर्माण गर्न सात लाख रुपैयाँभन्दा बढी खर्च गरिसकेका छन् । उनको कर्मको मूल्याङकन गर्दे स्थानीय सरकारले समेत अब कृषि र पशुपालनतर्फ लगानी गर्ने भएको छ ।

‘खसी बा’ले पालेका खसी धेरैजसो पाँचथर, इलाम र झापाका बजारसम्म पुग्न गरेका छन् । त्यसैले बेरोजगार नबसी इलम गरे आत्मनिर्भर बन्न सकिन्छ भनेर उनले यहाँका युवाहरुलाई सिकाएका छन् ।  सरकारले पनि उनलाई सहयोग गरे अरु कृषकहरु पनि कृषि व्यवसायतर्फ आकर्षित हुने थिए । इमेज खबरबाट


प्रतिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित खबरहरु

बिहीबार बस्‍ने भनिएको प्रदेश १ सभा बैठक स्थगित
संसदीय समितिले रोक्यो निजी सेन्टर पोस्ने प्रदेश १ सरकारको योजना
उर्लाबारीमा एकीकृत सन्थाल बस्ती बनाइँदै, प्रधानमन्त्रीले आज शिलान्यास गर्ने
पूर्वाञ्चल क्यान्सर अस्पताल उद्घाटन गर्न प्रधानमन्त्री ओली झापा आउँदै